petak, 27. ožujka 2015.

2. Nabava sjemena - razmjena u udrugama, kupovanje od malih proizvođača i sjeme iz kućne radinosti

Već je rečeno kako je u hrvatskoj organski u
zgoj još uvijek u povojima i kako je malo teže doći i do biološki ispravnog sjemena. Ipak je moguće, uz malo truda i ne tako puno novaca.

Tu djeluje nekoliko udruga koje se bave razmjenom i očuvanjem sjemena te potiču uzgoj starih, autoktonih biljaka i sakupljanje sjemena kojega one proizvode. 
Postoji i nekoliko entuzijasta, amatera i onih koji su prerasli amatersko vrtlarstvo, kod kojih se sjeme može kupiti. Izbora ima i vrlo je šarolik, a na nama je da odlučimo što ćemo. 


Ja sam u udruzi m.e.s.  nabavila jaaako puno sjemenja iako am imala mali budget na raspolaganju. Najprije sam se razmjenjivala za sjeme koje sam sakupila iz biljaka uzgojenih prošle godine, a zatim i sa mnogobrojnim vrstama rajčica koje sam nabavila preko udruge "Rustica".

Rustica je udruga koja se bavi očuvanjem i razvojem biološke raznolikosti i ruralne baštine. U ovoj se udruzi može kupovati ali i razmjenjivati sjeme.

Početkom veljače su imali akciju poklanjanja viškova sjemenja za manje novčane donacije pa sam ja uspjela uhvatiti paket s mnoštvom vrsta rajčica, ili kako ja kažem pomidora, a kasnije sam, od njih dobila i sjemenje nekih salata i začinskog bilja.

Sjemenja rajčica je bilo jako puno. Mnogo mi je ostalo i nakon što sam nešto podijelila pa sam se odlučila na daljnje razmjenjivanje preko udruge m.e.s.

Moja je zbirka sve više rasla, no još uvijek nisam bila sasvim zadovoljna te sam neko sjeme i kupila od provjerenih proizvođača.
Izričito sam kupovala online zbog puno nižih cijena od onih u vrtnim centrima. I tu sam imala izbora, a ja sam se odlučila za ponudu kreatorice Biovrta.

Da ponovo istaknem ono najbitnije:
1. sjeme se može nabaviti razmjenjivanjem. I tu su novčani troškovi jako mali, a obično se sastoje od nabavke prikladne koverte u koju će se spremiti sjeme i marke za slanje iste.
2. može se kupovati s time da se zna kako je online kupovina jeftinija od kupovine u vrtnim centrima.

Naravnoo da nitko ne garantira kako će nabavljeno sjeme zaista i niknuti ili da je ovakav način nabave sjemena u potpunosti siguran, ali sigurnost se ne može u potpunosti postići niti odlaskom u najbolji vrtni centar. 

Sigurno postoji još mnogo načina nabave bio sjemena. Razmjenimo iskustva! Kako  još vrtlari amateri nabavljaju bio sjeme?

1. Nabava sjemena - razmjena u udrugama, kupovanje od malih proizvođača i sjeme iz kućne radinosti

U hrvatskoj je još uvijek organski uzgoj u povojima te je malo teže doći i do biološki ispravnog sjemena. Ipak, uz malo truda i ne tako puno novaca, i to je moguće.

Tu djeluje nekoliko udruga koje se bave razmjenom i očuvanjem sjemena te potiču uzgoj starih, autoktonih biljaka i sakupljanje sjemena kojega one proizvode. 
Postoji i nekoliko entuzijasta, amatera i onih koji su prerasli amatersko vrtlarstvo, kod kojih se sjeme može kupiti. Izbora ima i vrlo je šarolik, a na nama je da odlučimo što ćemo. 


Pročitala sam kako su sječanj i veljača mjeseci u kojima se sakupja sjeme za novu vrtlarsku sezonu. Naravno da se sjeme može sakupljati tijekom cijele godine, no ja sam odlučila već onda krenuti u akciju.
Neko sam sjeme imala, a odvojila sam i nešto gotovine koje sam namijenila nabavi novog materijala te sam se odlučila na kombiniranu metodu.

U udruzi m.e.s.  su bili jako ljubazni i tu sam nabavila jaaako puno toga usprkos sitnom budgetu :)

m.e.s. je skraćenica za puni naziv udruge - "Mala Eko Sjemenarna". U "maloj eko sjemenarni" sam za svoje sjeme ukrasnih tikvica, kadifica ili kako ih ja zovem fratrića i jestivih čili papričica; dobila veliku količinu drugog sjemenja. Obskrbila sam se blitvom, salatom, bundevama, cinijama i mnogim drugim biljkama.

Naime, imala sam 5 različitih vrsta sjemenja biljaka uzgojenih na organski način te sam to sjeme mjenjala za drugih 5 vrsta.
Naravno, mjenjala sam se samo za višak. Nisam zaboravila da i meni nešto od tog sjemenja treba kako bi i ove godine mogla uzgojiti ukrasne tikvice, kadifice i čili.

Sve što mi je trebalo  je podstavljena koverta, marka i adresa udruge te naravno sjeme i razmjenjivanje je moglo početi.

Preko udruge m.e.s. sam nabavila još sjemenja jer sam se mjenjala i za sjemenje mnogogbrojnih rajčica koje sam u međuvremenu nabavila no to je neka nova priča...


utorak, 24. ožujka 2015.

Kupka od kamilice - okupano sjeme će prije proklijati i dat će zdravije biljke



Izvor fotografije: Matricaria recutita, objavljeno pod CC 2.0 Generic licencom

Pročita sam kako kupke od ljekovitog bilja pozitivno djeluju na sjeme prije sjetve, odnosno prije sijanja pa sam ih i sama odlučila iskušati.
Odlučila sam se za kupku od klamilice pošto sam imala paketić biološki uzgojene i prirodno osušene kamilice na raspolaganju. Ta je kamilica stajala neiskorištena na kuhinjskoj polici pa me ovaj eksperiment nije ništa koštao, a donio mi je zaista dobre rezultate :)

Vjerujemem kako svatko može jeftino nabaviti paketić sušene kamilice - ima je za kupiti na tržnici odnosno placu, u nekim drogerijama i u privatnoj prodaji.



KUPKA OD KAMILICE prema mnogim izvorima pospješuje klijanje i otpornost sjemena, a time ubrzava i razvoj same biljke. Uz to, ova kupka spriječava razvoj bakterija i gljivica u sjemenu.

Blagodati koje donosi su mnogostruke, a njena priprema je izuzetno jednostavna:
1.  U nemetalnu posudu staviti dvije, vrhom pune, jušne žlice osušenih cvijetova kamilice;
2.  sve preliti 1 litrom zakuhale vode;
3.  poklopiti i pustiti poklopljeno nekoliko sati.

U tih će nekoliko sati kamilica ispustiti ljekovita svojstva (eterična ulja) u vodu i kupka će se prohladiti te će biti spremna za upotrebu.

4. Procijediti.
5. Uliti po pola deci dobivene kupke (ili po potrbi više) u nemetalne posudice;
6. na neki način označiti koje će sjeme biti u kojoj posudici (najbolje zalijepiti naljepnicu s imenom sjemena na posudicu);
7. potopiti izabrano sjeme u kupku, sve prekriti laganom kuhinjskom krpom kako bi spriječili prašinu i ostale mrvice ili nečistoće da upadaju u posudice; te pustiti sjeme da se kupa (namače) najmanje 12 sati.

Nakon ove procedure, sjeme sam procjedila upotrebljavajući  malo cjedilo za čaj te ga posijala u predhodno pripremljenu zemlju.
Ostatak kupke nisam bacila već sam spremila u kanticu za zalijevanje, a kasnije je poslužla za zalijevanje kućnih biljaka jer sam računala da obzirom da nije izgubila svoja ljekovita svojstva može donjeti samo još koristi, a nikako štete.

Izrada kupke je bila zausta jednostavna, a ovo su moji rezultati:


A tvoji rezlutati i tvoja iskustva? Zaista me zanima kakve još rezultate postižu vrtlari amateri kao što sam ja s kupkama od kamilice ili nekih drugih biljaka!?  

ponedjeljak, 9. ožujka 2015.

Kako je sve počelo?!

Teško je  točno reći što je to što čovjeka gurne u vrtlarstvo. Nekada je to želja da se uživa u plodovima svog rada, a ponekad samo odluka da si nađe hobi koji će mu omogućiti kreativno iskorištavanje slobodnog vremena.

 

U svakom slučaju, nakon što je ideja rođena i nađeno zemljište na kojem će se izgrađivati vrt, treba se temeljito pripremiti za svešto slijedi.

Moja je odluka  bila da kreiram bio vrt jer je to u skladu s mojim životnim principima. Uživati u prirodi i svemu što pruža bez trovanja životinja i zemlje.

Slijedilo je mnogo čitanja i istraživanja.
Tu bi istaknula knjige “Bio vrt” Marie Luis Kreuter i “Zeleni kvadrat” Kornelije Benyovsky Šoštarić kao dvije glavne niti vodilje mojeg malog projekta. Ma, možda to i nije istina!? Glavnu riječ u određivanju vrtlarskog smjera u kojem sam krenula je imala “Vrtlarica” - već spomenuta Kornelija Benyovsky Šoštarić.

Radi se o kratkoj, dokumentarnoj televizijskoj seriji namjenjenoj vrtlarstvu i svemu vezanom za pojam vrtlarstva.

I zaista, u mojim očima gospođa Kornelija ima jako privlačne metode vrtlarenja.
U njenom radu ne postoji uporaba kemijskih gnojiva ili pesticida. Sve se zasniva na ravnoteži koju priroda sama postiže uporabom pravilnih vrtnih kultura. Tu su dobrodošle razne bube, gušteri i ptičice te samoniklo bilje kao i ljekovite trave.
Dobra kombinacija cvijeća i povrća uz upotrebu prirodnih gnojiva i prirodnih pesticida dovodi do značajnih vrtlarskih rezultata. To znači mnogo mirišljavog šarenila, sočnog voća i povrća koje je spremno postati ukusni zalogaj odmah nakon berbe. Mmmm....

Jedva čekam prve rezlultate, a za sada su moji počeci skromni - mnogo posjećenih foruma, mnogo pročitanih savjeta, nabavljeno sjeme koje sam posijala u čašice jogurta i čekanje toplijih dana koje donosi sunčano proljeće.